Öt az egyben játék – az olvasás előkészítésére
Az olvasás tanulásához, a betűk ismeretéhez számos részképesség megfelelő működésére van szükség. Az észlelés, a figyelem, az emlékezet, a beszédészlelés-beszédmegértés, a motoros funkciók (pl. a finommotorika vagy a nagymozgások) mind-mind fontos tényezői ennek.
Már egészen kisgyermek kortól játszhatunk olyan feladatokat, amelyek a mindennapok során észrevétlenül fejlesztik ezeket a területeket.
Ilyen az Öt az egyben játék.
Hogyan játszhatunk ezzel?
Főként óvodás kortól ajánlom a gyerekeknek ezeket a játékokat. Érdemes figyelembe venni a gyermek életkorát, aktuális tudását, ennek megfelelően válasszunk az alábbi lehetőségekből.
Első képésként töltsd le a kiválasztott lapokat. Sötét és világos háttérrel is elérhetőek, mindegyik lapon különböző főfogalmakhoz kapcsolódó képeket találtok.
A legfelső sor a mintasor. Itt tesztelhetitek le, hogy mindegyik kép nevét tudja-e a gyermek, illetve kipróbálhatjátok a játékot.
Jöjjön a játék!
1.) JÁTÉK
Szükséges eszközök: gyurma négy színben /vagy 20 db építőkocka 4 színben/ vagy 4 db különböző színű papír. (A gyurmából vagy színes papírból készítsünk 20 db gombócot, galacsint. Mind a négy színből legyen 5-5 db, így lesz összesen 20 gombócunk.)
A felső sor mindegyik képére helyezzünk egy-egy tetszőleges színű építőkockát vagy gombócot.
A gyermek feladata, hogy balról jobbra haladva (ezt az irányt mutassuk is meg gyermekünknek), soronként megnevezi a képet, majd ráhelyezi a megfelelő jelölést.
Pl. béka ->kék jelölés; traktor -> zöld jelölés…
2.) JÁTÉK
Nevezzük meg soronként, balról jobbra haladva a képeket.
A nagyobbak kipróbálhatják akár csak magánhangzókkal a játékot. Pl. a járművek esetében a traktor helyett csak A-O hangot, a mozdony helyett pedig O-O hangot ejtünk.
Elolvashatjuk a képeket olyan módon is, hogy csak az első hangot nevezzük meg. Ebben az esetben pl. a traktor-autó-mozdony-dömper helyett: T-A-M-D hangokat mondunk.
(Ez előbbi két lehetőséget könnyíthetjük olyan módon, hogy először a képet nevezzük meg, majd ezután a magánhangzókat vagy az első hangot.
Pl. „perec, E-E” vagy „perec, P”)
3.) JÁTÉK
Ritmizáljunk! Nevezzük meg a képeket szótagolva, minden szótagra tapsoljunk, koppantsunk, csettintsünk, vagy lábbal dobbantsunk egyet.
Nagyobbak kipróbálhatják, hogy az első képet tapssal kísérve, a következő képet csettintve vagy dobbantva szótagolják. Majd a következő képnél ismét taps, majd csettintés/dobbantás következik.
Kipróbálhatjuk azt is, hogy először jobb kézzel kopogjuk a szótagokat az első kép megnevezésekor, aztán bal kézzel a következő képnél. Majd jöhet a jobb kéz (vagy akár a jobb láb), ezután pedig a bal kéz (vagy bal láb).
4.) JÁTÉK
Ebben a játékban nem soronként nevezzük majd meg a képeket.
Nyomtathatunk magunknak is lapot, így gyermekünkkel közösen is játszhatunk (a torpedóhoz hasonlóan).
A bal felső sarok első képe lesz a kiinduló pontunk. Gyermekünket kérjük meg, hogy mutató ujjával, egy társasjáték bábuval vagy egy kisebb játékfigurával lépegessen az általunk megadott koordináták szerint, majd nevezze meg azt a képet, amelyikre érkezett. Megjelölhetjük célként valamelyik képet is, ahová el kell majd jutni.
Pl. „Most lépj jobbra kettőt, majd lefelé egyet. Mire érkezett az ujjad?”
„Lépj balra egyet, majd felfelé kettőt!”
Kipróbálhatjuk, hogy felváltva, először a szülő mondja a lépéseket a gyermeknek, majd a gyermek a szülőnek.
5.) JÁTÉK
Takarjuk le egy fehér papírral a képeket.
Csúsztassuk le a fehér lapot úgy, hogy csupán az első sor látszik. A gyermek feladata az lesz, hogy 5 (vagy kicsivel több) másodpercig lát egy-egy sort, amit majd emlékezetből kell felidéznie.
Számoljunk el magunkban ötig, majd ismét takarjuk el az adott sort. Kérjük meg gyermekünket, hogy mondja el egymás után a képek nevét!
